Wspólnota Matki Miłosierdzia to osoby świeckie, których główną ideą, charyzmatem, jest szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą Środę na terenie jarosławskiego Opactwa w Czarnej Kaplicy. Na wspólną modlitwę zbierają się osoby nie tylko z Jarosławia, ale też jego okolic, z Majdanu Sieniawskiego: Przeworska, Radymna. Pod wpływem Ducha Świętego, którego nieustannie wypraszamy przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia staramy się wypraszać potrzebne łaski dla siebie i dla bliźnich, realizując w ten sposób słowa bł. Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Duchowość Wspólnoty Matki Miłosierdzia - czyli Jej naśladowanie.
Codzienna Koronka do Matki Miłosierdzia w intencji wspólnot i intencji polecanych.
Do odmawiania na różańcu.
W Imię Ojca i Syna i Ducha św. Amen
Ojcze nasz....
3 razy Zdrowaś Mario.
Następnie:
Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie słodyczy i nadziejo nasza witaj. Do Ciebie wołamy, wygnańcy synowie Ewy, do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto Orędowniczko nasza one miłosierne oczy Swoje na nas zwróć. A Jezusa, błogosławiony Owoc Żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo.
Na dużych paciorkach: Maryjo, Matko łaski i Matko Miłosierdzia, broń nas od nieprzyjaciół i przyjmij w godzinę śmierci.
Na małych paciorkach: Maryjo, Matko Miłosierdzia, uproś nam Miłosierdzie u Syna swojego.
Na zakończenie:
Otwierasz przed nami, najmiłosierniejsza Matko, szeroko swe ramiona i wyciągasz ręce pełne wszelkich łask i darów. Twoje serce matczyne pragnie nas obdarzyć wszystkim czego potrzebujemy. Zachęceni tą dobrocią z ufnością zwracamy się do Ciebie. Uproś nam, Matko, wszystko to, co jest nam potrzebne, a przede wszystkim spraw swym możnym pośrednictwem, abyśmy strzegli czystości i niewinności, wiernie i wytrwale pielęgnowali dziecięcą miłość ku Tobie, a w sercu nosili obraz Serca Twojego Syna. Niech to Serce nas broni, kieruje nami i zaprowadzi nas do światłości wiekuistej. Amen.
Wspólna modlitwa
W każdą środę w Kościele pw. Św Bp Mikołaja i Stanisława o godzinie 17:30 modlimy się w Nowennie do Matki Bożej Miłosierdzia a następnie na Eucharystii o łaski dla nas i bliźnich.
Na falach radia FARA w każdą środę o godz. 20.30 – po refleksji poświęconej Maryi Matce Miłosierdzia, wspólnie ze słuchaczami modlimy się Koronką do Matki Bożej Miłosierdzia.
Nasza Wspólnota także modli się w intencjach poleconych telefonicznie lub mailowo.
link :
http://przemyska.pl/radiofara/
Rozważanie ulubionego fragmentu Słowa Bożego. Łk 1,26 - 56
Zwiastowanie Maryi
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? » Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
Nawiedzenie
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».
Magnificat
Wtedy Maryja rzekła:
«Wielbi dusza moja Pana,
i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
Święte jest Jego imię -
a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją.
On przejawia moc ramienia swego,
rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych.
Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.
Ujął się za sługą swoim, Izraelem,
pomny na miłosierdzie swoje -
jak przyobiecał naszym ojcom -
na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki».
Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.
Rozważanie Słowa Bożego - medytacja.
Łk 2,19 "Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu."
Codzienna Medytacja Słowa Bożego dedykowanego na dzień w liturgii Eucharystycznej.
Czynimy to poprzez wybraną indywidualnie metodą, choć najczęściej jest to metoda Lectio Divina.
Uczymy się słuchać głosu Pana Boga, który mówi do nas każdego dnia.
Staramy się o jednej stałej porze, przez ok 20min słuchać głosu Bożego, mówiącego do nas poprzez Słowo Boże.
np link http://www.lectiodivina.pl/
W miarę możności częsta Eucharystia.
Jest to najważniejsza i najświętsza czynność, którą możemy w ciągu dnia uczynić. Udział w niej jest ważniejszy niż środowe spotkanie wspólnotowe.
Naśladowanie Maryi, która będąc brzemienna poszła z pośpiechem w góry. Razem z Jezusem idziemy do naszych domów, rodzin, miejsc pracy, wypoczynku, wśród radości i cierpienia...
Raz w roku w Święto Bożego Ciała wieczorem w Rzeszowie bierzemy udział w Koncercie Jednego Serca Jednego Ducha.
Więź wspólnotowa.
Obowiązkowe dla członków wspólnoty są spotkania cotygodniowe na wspólnej modlitwie i adoracji.
Raz w miesiącu lub częściej, po modlitwie wspólnotowej słuchamy konferencji formacyjnej. Raz w miesiącu są grupy dzielenia.
Po spotkaniu w Czarnej Kaplicy jest wspólna agapa. Różnie one wyglądają. Są spotkania organizacyjne przed dziełami podejmowanymi przez wspólnotę. Są "grupy dzielenia". Wspólne ubieranie choinek w kościele lub robienie szopki przez Świętami Bożego Narodzenia, robienie grobu i przystrajanie kościoła przed Świętami Zmartychwstania Pańskiego, przygotowanie ołtarza na terenie Opactwa na Święto Bożego Ciała.
Przynajmniej raz w roku organizujemy wspólnotowy dzień skupienia.
Święto Patronalne
W Święto Matki Miłosierdzia, które przypada 16 listopada obchodzimy jako dzień dziękczynienia Matce Najświętszej za wyproszone łaski.
Jest to także dzień, w którym przyjmujemy do naszej wspólnoty nowych członków.
Podczas uroczystej Mszy Św. nowi członkowie wspólnie z całą wspólnotą składają przyrzeczenia.
Po Eucharystii spotykamy się na uroczystej kolacji wraz całymi rodzinami i zaproszonymi gośćmi.
Formacja
Uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach, które organizowane są po za Opactwem. A skierowane do nas odpowiednio do stanu w jakim żyjemy (naszego powołania), stopnia rozwoju życia duchowego, i adresowane raczej do członków wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.
Codzienna lektura Dzienniczka Św Siostry Faustyny Kowalskiej. Jedna strona codziennie. I inne lektury wyznaczone w formacji.
Uczestniczenie w Dniach Skupienia wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej Diecezji.
W listopadzie organizowane jest przez naszą diecezjalną Odnowę - Podkarpackie Forum Charyzmatyczne w Krośnie. Do udziału w nim też bardzo gorąco zachęcamy. Warto.
Czystość serc.
Codzienny rachunek sumienia, ze Słowa Bożego i z obowiązków wspólnotowych.
Spowiedź Św. raz w miesiącu.
Modlitwa za kapłanów.
Np. z dzienniczka Św Faustyny:
O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz. Dz ŚSFK 1052.